top of page
Przesyłki niestandardowe / gabarytowe
Wszystkie wielkie firmy kurierskie skupiają się na przesyłaniu jak największej ilości paczek standardowych tzn. prostopadłościennych, zapakowanych w karton, właściwie zabezpieczonych, bez wystających elementów i o wadze maksymalnie 30 kg (lub 31,5 kg). Do transportu są oczywiście przyjmowane paczki nie spełniające w/w zasad, lecz często za dodatkową opłatą.
W ostatnim czasie branża kurierska boryka się z brakiem pracowników przy jednoczesnym stały zwiększaniu ilości przesyłanych paczek. Taka sytuacja powoduje, że każda licząca się firma kurierska wprowadziła korekty w swoich cennikach, w szczególności podnosząc ceny tzw. niestandardów. Podwyżki, w zależności od firmy, wynoszą 200 do nawet 500% wartości bazowej przesyłki. Dodatkowo, zmniejszone zostały wymiary paczek, jakie są przyjmowane przez kuriera. Taki ruch ma pomóc w bieżące obsłudze paczek oraz palet na sortowni oraz ułatwić pracę kurierom.
Paczki niestandardowe, o nieregularnych kształtach wymagają najczęściej sortowania ręcznego, dlatego przy ograniczonej kadrze, powodują opóźnienia w dostawach oraz ogólny spadek jakości świadczonych usług. 
Co więc zostanie zaliczone jako paczka niestandardowa? Zapoznaj się z poniższą listą aby uniknąć dodatkowych opłat i odpowiednio wcześniej przygotować swoją paczkę do drogi. 
paczka niestandardowa: 
1. kształt cylindrycznym, jak np: beczki, bębny, wiadra lub opony, które nie są całkowicie
zamknięte w opakowaniu zewnętrznym z tektury falistej lub według wytycznych danej firmy kurierskiej
2. kształt okrągły, cylindryczny, owalny, o nieregularnym kształcie, z wystającymi
elementami lub z lepką powierzchnią, uniemożliwiającą swobodne zsuwanie się (np. gumy, itp.)
3. Dłuższy bok przekracza 100 cm lub drugi dłuższy bok przekracza 76 cm (w MBE dłuższy bok może mieć max 150 cm aby nie był potraktowany jako niestandardowy)
4. zawiera płyny lub luźną zawartość
5. posiada wystające elementy
6. waga powyżej 30 kg (lub 35 kg), zarówno waga rzeczywista jak i gabarytowa
Paczka zostanie potraktowana jako gabarytowa, w sytuacji, gdy jest waga "przestrzenna" będzie wyższa aniżeli rzeczywista. O co chodzi w praktyce? Dla kierowcy auta transportowego ważne są dwa czynniki - ile ważą paczki oraz jak dużo zajmują miejsca w aucie. Więcej zajętego miejsca to mniej przewiezionych paczek. Dla przykładu - waga metra sześciennego styropianu wyniesie zaledwie kilka kilogramów, tymczasem przestrzennie zajmie całkiem sporą część paki. 
Jak zatem obliczyć wagę przestrzenną? Służy do tego prosty wzór :
długość x szerokość x wysokość paczki. Otrzymany wynik dzielimy w zależności od firmy kurierskiej przez 4000 lub 5000 (W MBE dzielnik jest dla klienta korzystniejszy - wynosi aż 6000). 
Przykład: paczka waży 8 kg a jej wymiary wynoszą odpowiednio : 40x80x55 cm 
40 x 80 x 55 = 176 000
176 000 / 6000 = 29,33 kg 
Czyli paczka zostanie policzona jako blisko 30-kilogramowa. 
Poniżej kilka zdjęć paczek gabarytowych/ niestandardowych
 
paczki gabarytowe.jpg
lustro (1).jpg
Pakowanie_i_wysyłka_nieregularnych.jpg
bottom of page