top of page
Wysyłanie paczek poza granicę Unii Europejskiej 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wysyłanie paczek oraz palet poza rynek UE zawsze wymaga dołączenie dodatkowych dokumentów. W zależności od statusu nadawcy, rodzaju przesyłki, jego wartości oraz kraju docelowego,  wymagane dokumenty mogą się znacząco różnić. 
Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje jakich należy przestrzegać przy wysyłkach zagranicznych (stan na 31.10.2018)
W momencie dotarcia paczki do kraju docelowego, właściwe służy celne obłożą zawartość należnym podatkiem celnym, VAT-em oraz, w niektórych przypadkach, akcyzą. Część z tych opłat da się uniknąć, jeśli wartość przesyłki jest niska lub zawartością są np. dokumenty. 
Zasady podatkowe różnią się w zależności od regulacji panujących w danym państwie. 
 
W przypadku gdy przesyłkę nadaje osoba prywatna do osoby prywatnej a zawartość nie przekracza 22 euro - urzędy celne stosują tzw. odprawę uproszczoną (zasada obowiązująca w większości państw, polega na zbiorczej odprawie). W praktyce oznacza to, że przesyłka nie zostanie obłożona cłem oraz podatkiem. Należy jednak pamiętać, że zawartość może zostać sprawdzona a wartość zmieniona wg uznania urzędu celnego a w konsekwencji obłożona należnym podatkiem. 
Odprawa uproszczona ma również zastosowanie w przypadku prezentów (gift) do wartości 45 euro , przesyłanych do osoby prywatnej  oraz do wartości 150 euro - jest wówczas zwolniona w cła ale objęta VAT-em (dotyczy paczek przesyłanych do UE)
W każdym z powyższych przypadków zalecanie jest dołączenie co najmniej faktury proforma, a w przypadku gdy nadającym jest firma - również kartę odprawy celnej (z wyłączeniem dokumentów). Jeśli zawartość paczki ewidentnie nie posiada wartości komercyjnej (katalogi, faktury, dokumenty), wówczas wystarczy do paczki dokleić list przewozowy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co się dzieje w przypadku paczek o wartości powyżej 22 euro? 
dokumenty wymagane:
faktura proforma lub faktura handlowa 
karta odprawy celnej 
upoważnienie do przeprowadzenia czynności celnych (bezpośrednia lub pośrednia)
nr EORI (dla firm)
Należy również przestrzegać listy produktów zabronionych w transporcie (m.in. żywność, materiały wybuchowe, pieniądze).
MBE Piaseczno współpracuje z kilkoma agencjami celnymi, dzięki czemu może zająć się całą procedurą celną. Dzięki podpisanym umową międzynarodowym, wysyłamy poza granicę UE również produkty objęte akcyzą (np. alkohole lub antyki). 
Każdego tygodnia wysyłamy paczki m.in do USA oraz państw azjatyckich, zarówno do osób prywatnych jak i firm. 
W przypadku problemów w w/w kwestiach zapraszamy do kontaktu. 
6.jpg
376.jpg
bottom of page